Запорука здоров’я зубів і ротової порожнини в цілому – регулярний та правильний догляд. На жаль, ця сфера нашого життя переповнена хибними думками. Розвінчаймо найбільш розповсюджені міфи щодо догляду за зубами та розглянемо, що дійсно необхідно для збереження їхнього здоров’я.
Міф 1: якщо зубний біль не турбує, немає сенсу ходити до стоматолога
Це часта помилка, здатна призвести до серйозних проблем. Карієс на початкових стадіях не болить, а пародонтоз розвивається безсимптомно. Тільки регулярний профілактичний огляд дозволить виявити й ліквідувати відхилення до того, як вони розвинуться до критичної стадії.
Крім того, періодична професійна чистка з видаленням наліту і зубного каменю значно покращує стан зубів та їхній зовнішній вигляд.
Міф 2: здорові зуби мають бути ідеально білими
Насправді колір визначають індивідуальні особливості емалі. І жовтуваті, і сіруваті зуби можуть бути цілком здоровими. І навпаки, в деяких випадках яскрава білизна – це наслідок частих відбілювань, які призводять до витончення емалі і втрати нею захисних функцій.
Міф 3: паста з вугіллям завжди корисна, а з фтором – шкідлива
Засоби з активованим вугіллям дійсно корисні. Вони поглинають токсини, відбілюють емаль, видаляючи поверхневі плями, роблять дихання більш свіжим. Але варто пам’ятати, що подрібнене вугілля – це абразив, здатний пошкодити емаль і ясна. Тому така паста не призначена для щоденного використання.
Склади з додаванням фтору не несуть загрози дорослому організму. Цей інгредієнт може нашкодити тільки при попаданні до шлунку. Причому в кількості, в рази більшій, ніж у зубній пасті. Натомість фтор укріплює зуби, відновлює пошкоджену емаль, знижує активність бактерій, що провокують карієс. Особливо важливо користуватись фторованою пастою жителям місцин з бідною на цей елемент питною водою.
Єдине обмеження стосується дітей до 6 років. Їм зубні засоби з фтором не рекомендовані.
Міф 4: щітка має бути максимально жорсткою, а іригатором можна її замінити
Говорячи про поширені помилки при догляді за зубами, неможливо залишити поза увагою критерії вибору інструменту. Жорсткість ворсу – не абсолютний показник. Занадто м’яка зубна щітка недостатньо ефективно видаляє наліт, занадто жорстка – пошкоджує м’які тканини. Тому підбирати її необхідно індивідуально, враховуючи стан емалі та ясен.
Стосовно іригатора позиція наступна: він є ефективним доповненням до щітки, але не здатен замінити її. Ці два інструменти мають різні задачі.
Міф 5: жувальна гумка заміняє чищення зубів
Навіть найякісніша жувальна гумка не здатна прибрати з поверхні емалі наліт. Вона може освіжати дихання, видаляти залишки їжі з міжзубних проміжків, з-під брекетів або протезів, зменшувати почуття голоду й спраги. Але все це не скасовує необхідності регулярного чищення зубів щіткою і пастою.
Міф 6: відбілювання несе загрозу емалі
В цій, в цілому хибній думці, на жаль, є частина правди. Самостійне відбілювання народними засобами, такими як морська сіль з содою та інші подібні, здатне пошкодити зубну емаль. Те саме стосується й сумнівних готових засобів від невідомих виробників. А от процедура, яку проведе кваліфікований стоматолог, або навіть ви самі, але за його рекомендаціями, є абсолютно безпечною.
Міф 8: депульпований і запломбований зуб не може боліти
Це неправда. Навіть за відсутності нервів в зубі й під ним можуть відбуватися небезпечні процеси. Наприклад, перфорація кореня, запалення м’яких тканин навкруги нього, кіста, гранулема та інші. Зазвичай вони з’являються за наявності під пломбою інфекції або як реакція на надлишковий тиск при високій пломбі чи коронці. У будь-якому разі, якщо вам здалося, що болить зуб без нерва, – поспішіть до стоматолога: цілком можливо, вам це не здалося.
Міф 9: молочні зуби можна не лікувати
Такий підхід є докорінно невірним. Так, пошкоджені тимчасові зуби рано чи пізно випадуть. Але до того часу вони можуть сформувати неправильний прикус і вплинути на дикцію. При цьому інфекція з молочних зубних одиниць переходить на зачатки постійних. В результаті вони починають швидко псуватись вже під час росту.
Міф 10: допоки є чим їсти, з протезуванням не варто поспішати
Так, будь-яке протезування, навіть встановлення поодиноких коронок, є доволі дорогим задоволенням. Але небезпека полягає в тому, що після видалення зуба ділянка ясен, позбавлена навантаження, поступово атрофується. Якщо ви колись вирішите все ж встановити протез, процедура відніме набагато більше часу й обійдеться суттєво дорожче. Тому доцільно не відкладати візит до ортопеда і зробити це одразу ж, як тільки дозволить ваш хірург.
Що насправді несе шкоду зубам – щоденні шкідливі звички
Тепер поговоримо про дії, негативний вплив яких на зуби науково доведений. Якщо ви прагнете зберегти ваші зуби здоровими і привабливими, позбавтесь від звичок:
- перекушувати солодощами – цукерки, печиво, тістечка підтримують у ротовій порожнині кисле середовище, яке є оптимальним для виникнення карієсу;
- вживати кислі соки або воду з лимоном, не прополіскуючи рот після цього;
- чистити зуби одразу після вживання таких напоїв – щоб не втерти кислоту в розм’якшену емаль, варто почекати півгодини й тільки потім братися до справи;
- гризти тверді предмети – олівці, ручки, льодяники, а також розкушувати шкаралупу горіхів, відкривати зубами пляшки тощо;
- часто курити, регулярно вживати алкоголь – це викликає пересихання слизової, погіршує кровообіг в тканинах ротової порожнини та створює сприятливі умови для розмноження шкідливих бактерій.
Бруксизм – скрипіння зубами уві сні – не можна віднести до звичок, адже процес відбувається неусвідомлено. Однак він доволі часто призводить до руйнування зубів або випадіння пломб. Тому тим, хто має подібну проблему, варто порадитись із стоматологом. По можливості він усуне причину або порекомендує спеціальні капи чи ефективні релкакс-техніки.
Як зберегти зуби здоровими – алгоритм правильного догляду
Наостанок пропонуємо приблизний план регулярного догляду за вашими зубами. Отже:
- після сніданку необхідно чистити зуби протягом 2 хвилин щіткою середньої жорсткості та звичайною або фторованою пастою. Процедура здійснюється вимітальними рухами у різних напрямках. Також не забудьте почистити язик. Якщо на сніданок їли кисле, зачекайте 30 хвилин, поки відновиться розм’якшена емаль;
- за бажанням можна скористатись зубною ниткою або іригатором;
- завершується процедура полосканням ротової порожнини спеціальним засобом. При цьому необхідно дотримуватись інструкції на упаковці з ополіскувачем.
- протягом для після кожного прийому їжі слід ретельно виполіскувати її залишки. Якщо такої можливості немає, дозволяється скористатися жувальною гумкою без цукру.
- Вечірня чистка здійснюється після останньої трапези. Алгоритм аналогічний ранковому. Додатково варто приділити підвищену увагу чищенню ясен.
Один-два рази на тиждень можна користуватися зубною пастою з відбілювальним ефектом. А раз на півроку доцільно відвідати стоматолога для профілактичного огляду та професійної чистки.