Якщо ви далекі в знаннях музичних інструментів і не ходили в музичну школу, то в якийсь момент чи то на побутовому рівні, чи в розмові у вас виникне питання, яка різниця між фортепіано, піаніно і роялем. Тож аби не здаватися «чайником», розбираймось в такому питанні чим відрізняється піаніно від фортепіано і рояля.
Фортепіано, як загальне поняття
Так званим словом фортепіано називають клас клавішних музичних інструментів, тобто рояль і фортепіано його різновиди. Простіше говорячи, фортепіано це загальна назва інструментів піаніно і рояля. Згадаймо, як називається в музичній школі предмет, де навчаються грати на клавішних інструментах – правильно фортепіано. В такому значенні використовують слово математика, а алгебра і геометрія її різновид, напрямки. Слово фортепіано походить від італійської, а саме від сполучення двох слів:
- Форте – голосно.
- Піано – тихо.
Чому таке антонімічне сполучення слів, запитаєте ви. Тому що звук залежить від сили натискання на клавіші, таким чином можна добитися і голосного(форте) і тихого звучання(піано).
Механізм роботи фортепіано
У інструментів класу фортепіано свій механізм добування звуку. Аби не мучити вас складними термінами й незрозумілими поняттям краще розказати просто. Не заглиблюючись в найтонкіше подробиці, у фортепіано є:
- натягнуті струни;
- молоточки;
- дві чи три педалі.
Це означає, що коли на інструменті починають грати, молоточки обтягнуті спеціальною тканиною б’ють по струнах.
Одвічне питання, для чого педалі в цих струнних інструментах. Кожна з них виконує свою особливу функцію:
- Права. Якщо на неї натиснути це пом’якшить удари молоточків. Це згладить контраст між затихаючим та новим звуком. Можна сказати, що це зробить звук довшим і м’якшим.
- Ліва. Вона знижує амплітуду молоточків, створюючи менш гучний звук з дещо іншим тембром.
- Середня. Приглушує звук тільки-но натиснутих клавіш.
В чому різниця між роялем і піаніно?
Ми вже проговорили про струнну молоточкову систему і як вона працює. В піаніно і роялі вона розташована по-різному. Тому вигляд і розмір абсолютно протилежний один від одного. Звук також відрізняється своєю палітрою та силою.
- у піаніно струни й молоточки розташовані вертикально, тобто знизу вверх;
- а в фортепіано – навпаки, звукова система розташована горизонтально.
От такі ось головні відмінності рояля і піаніно.
Особливості рояля
Рояль з англійської (royal перекладається як королівський) це різновид фортепіано в якому струни всередині корпусу і молоточкова механіка розташовані горизонтально. Завдяки чому рояль має крилоподібну форму. Стоїть він на трьох ніжках і займає досить багато місця. Чесно говорячи, дуже не компактний варіант. Але цей королівський інструмент цінується геть зовсім за інше, а саме за свій звук. Завдяки своїй формі і розмірам рояль має об’ємний і більш гучний звук, що дозволяє йому царювати на великих сценах у великих залах, а також брати участь в концерт для фортепіано з оркестром. Тому перед грою на ньому завжди треба відкривати верхню кришку.
Особливості піаніно
Піаніно це інший різновид фортепіано, воно займає набагато менше місця, ніж рояль. Піаніно в рази тихіше і це дозволяє йому стати улюбленим інструментом для домашнього користування. Отже, підсумуємо, фортепіано – це загальна назва для класу клавішних струнних інструментів. Рояль – король сцени, а піаніно його мініатюрна версія.
Говоримо правильно
А тепер навчімося правильно оперувати цими назвами й знаннями у своїй розмові.
- Правильно відповісти на запитання: «На якому інструменті ви навчаєтесь грати або який інструмент ви викладаєте?» Грамотна відповідь – фортепіано.
- Якщо ви хочете дізнатися який саме вид фортепіано стоїть вдома у вашого співрозмовника або який різновид він збирається придбати. Грамотно буде звучати питання: «Що (ви збираєтеся придбати / у вас стоїть вдома): рояль чи піаніно?».
Тепер ви з легкістю зможете розрізнити де піаніно, а де рояль. І навіть розказати, пояснити своїй дитині, товаришу, співрозмовнику. Вам не зауважать, що ви щось не так говорите чи помилково оперуєте не слушними значеннями.