Біс! Браво! Ось цей виступ! – такими вигуками закінчився концерт у Генічну школу естетичного виховання, присвячений творчості Раймонда Паулса.
Маестро – 75. Музичній школі цього навчального року – 55. І вона відкрила свій традиційний сезон музичних п’ятниць. Вже відбулося посвята у юні музиканти, відбулося яскраве, барвисте шоу «Посмішки осені», де «засвітилися» найменші музиканти та старшокласники у новому рок-гурті «Сан Райз», прозвучали твори композиторів України та Франції. Минулої п’ятниці зала аплодувала видатному музикантові сучасності Р.Паулсу. З телеекрану звучали пісні маестро у виконанні О.Пугачової, Л.Вайкуле, дитячого ансамблю «Зозуля», сольний номер молодого Паулса – благо Інтернет надає сьогодні такі можливості.
А на сцені сяяли учні, випускники, викладачі. Все дійство настільки майстерно було переплетено в оповіданні ведучої, що, здавалося, оголоси вона зараз, що на сцену запрошується Маестро – і він з’явиться.
Адже Паулс як композитор міг і не відбутися – батько бачив його скрипалем.
На вступному іспиті професор оголосив, що він не має нічого спільного з музикою. І все-таки 5-річного Раймонда взяли до класу фортепіано. Він ще довго заздрив хлопчикам, які ганяли у дворі м’яч, коли змушений був грати нескінченні гами. Але колись юнак усвідомив, що музика – його покликання і не пошкодував про це жодного разу.
Творчість композитора багатогранна: вокальні та інструментальні твори, близько 300 пісень, багато хто став шедеврами. Присутні змогли почути знайомі мелодії – «Кохання настало» у виконанні викладача Саютіної А.О., «У світі все повториться» — Наталії Маганової, «Чарлі» — Ессен Езгі (викл. Мартинець Т.М.). Пісню з к/ф «Довга дорога у дюнах» виконали преп. Л.А.Сердюк.і Серген Улуїшик.
Р.Паулс писав як для дорослих, але й дітей, а до дитячої пісні – особливі вимоги. Вона має бути доступною та зрозумілою дитині. А ще Маестро змінив ритм дитячої пісні – і в ній з’явились сучасні джазові акценти.
Улюбленим дітищем композитора був ансамбль «Зозуля», створений 1982 р., а його візитною карткою – пісня «Золоте весілля». Пам’ятаєте? – «Бабусю поруч із дідусем…» Для цього колективу створено чимало гарних пісень, прозвучали вони й сьогодні. Пісеньку «Кашалот» виконали Волков Микита та Новосільцев Данил (викл. Козачок Є.А.), «Колискову» – фортепіанний дует Валерія Івахненка та викл. Л.Н.Жернова. «Сонну пісню» проникливо заспівала Анечка Бєлєхова (викл. Саютіна А.О.).
Більшість своїх творів Раймонд Паулс створив у улюбленому місті Рига, де прожив 72 роки, пройшов майже весь творчий та суспільний шлях, знайшов своє щастя. Із дружиною Ланою (до речі, вона з Одеси) вони разом уже багато років. Ліричну композицію «Двоє» виконала Аміна Ісаєва (викл. Лущан В.Я.)
Раймонд Паулс це ціла епоха в музиці. Рідкісний виконавець не мав у своєму репертуарі його пісень. З ним співпрацювали відомі поети – Р.Різдвяний, Є.Євтушенко, М.Танич, І.Рєзнік. Пісні Паулса перекладені багатьма мовами. «Мільйон червоних троянд» у Японії став символом пісні про кохання. Музика композитора часто звучить на телебаченні та радіо. Хто не знає зворушливу мелодію «Метелики на снігу», яку виконав фортепіанний дует у складі Аніфе Меметової та Кишковського Кирила (викл. Жернова Л.М., Гак В.А) та музику до фільму «Театр» .Сузанська Н.В.)?
Секрет популярності композитора до геніальності простий: талант плюс копітка праця. Працьовитості навчають дітей і в нашій школі. Прикладом є викладачі. Вони піднесли чудовий урок своїм учням. Зал скандував «біс!» дуету Т.А.Захарченко – І.В.Міжура, квартету під керівництвом М.Ю.Тхурша. Заключним акордом творчого вечора стала пісня «Листя жовта» у виконанні ансамблю під керівництвом А.І.Супрунова. Зал підхопив слова і вдячний порив ще довго не відпускав артистів.
А потім на пропозицію ведучої присутні подумки надіслали побажання здоров’я та частинку свого тепла чудовій людині та музикантові, який у листопаді переніс операцію на серці. Живіть довго, Раймонд Паулс, і радуйте своїх шанувальників гарною музикою.
Концерт закінчено. Хай живе концерт! Вже 9-10 грудня у школі вдруге відбудеться обласний фестиваль-конкурс учнів молодших класів шкіл естетичного виховання «Зимові візерунки». До нових музичних п’ятниць! Слідкуйте за афішею на сторінках нашої газети.
Ірина Бєляєва
Приазовська Правда №48 від 1 грудня 2011