Дві події минулого тижня мали б хоч на йоту наблизити Генічеськ до такої жаданої Європи. Принаймні на це розраховували їхні організатори.
Майже водночас у місті було перекрито дорожній рух одразу на двох центральних вулицях. На вул. Махарадзе поруч із магазином «Еталон» встановили шлагбаум, який нібито перешкоджає незаконному паркуванню транспорту біля колгоспного ринку. Не знаю, чи допомогло це паркуванню, а от рядовим водіям нововведення неабияк докучає. Замість того, щоб спокійно проїхати дорогою з одностороннім рухом, їм тепер треба довести бравим молодчикам у шлагбауму, що машина не зупинятиметься на ринку.
Розгнівані городяни просто закидали журналістів питаннями. Чи законна установка шлагбауму? Хтось подумав, що ця примітивна споруда зіпсувала зовнішній вигляд вулиці та особливо – доглянутої території біля «Еталону»? І, нарешті, найцікавіше питання. Чому законослухняні водії, які справно сплачують дорожній збір, і рядові пішоходи, теж, між іншим, платники податків, повинні віддавати в приватні руки якійсь нікому не відомій фірмі центральну дорогу, побудовану на податки генічан? Адже рух на цьому відрізку і так регулюється знаками, є вказівник стоянки, за паркування збирається плата. То навіщо ще й шлагбаум?
Обмеження проїзду «стометрівкою» на вул. Леніна також викликало хвилю протестів. Невже всі забули, що споконвіку ця ділянка була пішохідною? А під’їзди до магазинів та інших об’єктів за потреби вивантаження товару здійснювалися через вул. Червоноармійську, що примикає перпендикуляром до пішохідної ділянки вул. Леніна.
У далекі радянські часи проїзд транспорту тут припиняли народні дружинники та працівники міліції. Водіям автомобілів навіть на думку не спадало проїхати цією «стометрівкою». А ось лихі велосипедисти каралися суворо – патруль тут же викручував ніпель у колесі, і тоді велосипед доводилося штовхати під осудливі погляди городян.
Коли «стометрівка» стала проїжджою, незважаючи на знаки з двох сторін, що забороняють, вже ніхто й не згадає. Спроби обмеження періодично повторювалися, але якось швидко сходили нанівець: адже нам, панове, до ресторану та банку набагато шикарніше під’їхати машиною, ніж йти пішки!
Нинішнє керівництво міста вирішило поновити порядок. Для цього наприкінці минулого тижня навпроти спортивно-розважального центру «Плазма» було встановлено три великі клумби, що перешкоджають проїзду транспорту.
Ранок нового дня показав ціну питання. Середня клумба виявилася розбита повністю, а одна з двох уцілілих неабияк зіпсована. Пішохідні стежки у сквері теж промовисто прикрашали сліди від протекторів – хто хотів, проїжджав і тут.
Водії протестували таким чином проти обмеження їхньої «свободи пересування». Боюся, що з таким розвитком подій проведення в Генічеську Дня Європи може легко з реальності перетворитися на просто квітневий жарт. У будь-якому місті і містечку, що поважає себе, є пішохідні вулиці з розвиненою інфраструктурою. Але, виявляється, нам рідніший вандалізм, а не повага до самих себе. Про яке наближення до Заходу може йтися, коли ми намагаємося відповзти від європейських норм поведінки дедалі далі?
Нам миліше наше маленьке, остогидле болотце, ми й чути не хочемо про чисті річки. Так і борсатимемося у своєму застоєному бруді, аби нічого не змінювати. Прикро, але Європа нам стає близькою і зрозумілою лише за римування з непристойним словом. Хоч і живемо номінально в Європі, а фактично заганяємо себе в цю саму риму.
Не поважаєте себе, поважайте бодай інших, панове!
Богдана Романова
Приазовська Правда №15 від 14 квітня 2011